Nowy Polski Ład - wyższe podatki.

25 maja 2021

Nowy ład to program podatkowy rządu mający wyrównywać nierówności społeczne. Wykorzystuje on niewiedzę Polaków na temat systemu podatkowego

W miejscu jednego podatku wprowadzane są inne. Dla przykładu podnosi się kwotę wolną od podatku, ale uniemożliwia odpis składki zdrowotnej od podatku.

Kolejnym problem jest wprowadzenie składki zdrowotnej proporcjonalnej do dochodu. Ma ona wynosić 9%. Obecnie składka zdrowotna była stała dla przedsiębiorcy. W związku z tym zmiana jest niekorzystna.

Generalnie cały projekt da nieznaczny wzrost zarobków w mniej zamożnej części społeczeństwa. Zyskają wszyscy zarabiający poniżej 6000 brutto. Największą korzyść odczują etatowcy zarabiający około 3000 pln, a ich zysk wyniesie 153 pln. Korzyść dla osób zarabiających poniżej 6000 pln brutto wyniesie średnio około 100 pln. Dla osób zarabiający dokładnie 6000 brutto dokładnie 0.

Natomiast uderzy w małych przedsiębiorców. W szczególności ucierpią freelancerzy działający obecnie na podatku liniowym 19%. Proporcjonalna składka zdrowotna sprawi że ich obciążenie wyniesie ostatecznie ponad 28%.

Podniesiona również zostanie kwota drugiego progu podatkowego do 120 tys pln. Jednak przy obecnej inflacji zbliżającej się do 5% ta jednorazowa rewaloryzacja może bardzo szybko przestać być odczuwalna. w to miejsce należało by zastosować coroczna rewaloryzację o stopień inflacji.

Kolejną negatywną informacją jest likwidacja umów cywilnoprawnych. Rządzący nazywają je śmieciówkami, ale to właśnie te umowy pozwalają zarabiać więcej na rękę.

Należy zwrócić jednak uwagę że każda zmiana systemu podatkowego generuje szereg strat, wymaga wdrożenia w urzędach i biurach rachunkowych. Stabilność prawa podatkowego jest bardzo ważna dla przedsiębiorców, a każda zmiana buduje niepokój i niechęć do inwestycji.

Nie ma jeszcze ustawy więc wszystkei zapowiedzi są niepewne.

Poprzednie wpisy

Przekształcenie firmy czy rejestracja nowej spółki?
Biuro Rachunkowe Cennik 2024
Zmiany w Nowym Ładzie dla Zarządzających Spółkami
Nowy Polski Ład zatwierdzony
Spółka z o.o. ostatnią ochroną przed składkami ZUS.
Nowy Polski Ład - wyższe podatki.

Skontaktuj się z biurem rachunkowym TaxShield!

W celu rozpoczęcia działalności w formie Sp. z o.o. skontaktuj się z nami. Każdego miesiąca tracisz tysiące złotych przez nieoptymalny sposób działania. Zadzwoń. Udzielimy Tobie wszystkich informacji.

Dzwonie: +48-531-331-479