Czy powinienem być VATowcem?

04 stycznia 2019

Na początku należy sprawdzić czy VAT w naszej branży nie jest obowiązkowy. Jeśli jest nie mamy wyjącia nalezy złożyć deklarację VAT-R.

Gdy VAT nie jest obowiązkowym podatkiem w naszej branży pierwszym pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać to kto będzie naszym klientem? Jeśli naszym klientem jest osobo fizyczna - klient końcowy, to wejście na VAT oznacza wyższą cene dla konsumenta. W roziniętej gospodarce 23% to bardzo dużo i może sprawić że nasz produkt będzie nieatrakcyjny cenowo. Dlatego Jeśli sprzedajemy nasze towary lub usługi osobom fizycznym należy zastanowić się nad wykorzystaniem progu do 200 tys rocznie, któy jest zwoliony z VAT.

Jeśli nasyzm klientem są głównie VATowcy wówczas wchodząc na VAT możemy tylko zyskać odpisując koszty VAT.

Niektóre branże są z zwolnione z VAT wówczas będziesz wystawiać faktóre VAT ze stawką zw. I wówczas jeśli podatnik kupuje usługi lub towary (koszty VAT), będzie mógł wystąpić do urzędu skarbowego o zwrot VAT. 

 

 

Poprzednie wpisy

Przekształcenie firmy czy rejestracja nowej spółki?
Biuro Rachunkowe Cennik 2024
Zmiany w Nowym Ładzie dla Zarządzających Spółkami
Nowy Polski Ład zatwierdzony
Spółka z o.o. ostatnią ochroną przed składkami ZUS.
Nowy Polski Ład - wyższe podatki.

Skontaktuj się z biurem rachunkowym TaxShield!

W celu rozpoczęcia działalności w formie Sp. z o.o. skontaktuj się z nami. Każdego miesiąca tracisz tysiące złotych przez nieoptymalny sposób działania. Zadzwoń. Udzielimy Tobie wszystkich informacji.

Dzwonie: +48-531-331-479